Vuonna 2018 ilmestyneet novellit

Alienisti 1/2018
Marja-­Leena Klint: Lohikäärmeen valossa
Camilla Kantola: Spraypurkka
Edith Arkko: Iltasatuja kohtuumitassa
Reetta Vuokko­-Syrjänen: Omaksi kuvakseen
Milka Hakkarainen: Laula meille vapaus

Escape 1/2018
Laura I.Kataja: Taistelupeli
Antti Koliseva: Kauneudesta
Tapio Hietamäki: Hedelmätarha
Reetta Vuokko-Syrjänen: Anna AR-moa (r)
Reetta Vuokko-Syrjänen: Ötökkä lasissa (r)
Reetta Vuokko-Syrjänen: Ei AR-moa (r)
Reetta Vuokko-Syrjänen: AR-mon lahja (r)
Reetta Vuokko-Syrjänen: Harha-askel (r)

Kosmoskynä 1/2018
Katariina Kotila: Hiekka
Camilla Kantola: Logiikanedistäjä
Pihla Tammisto: Puroitta valuu veri vuorilta
Shimo Suntila: Legenda ensimmäisestä Nimeäjämestarista (r)
Kosmoskynä 2/2018
Pirja Hyyryläinen: Rasvakoura (r)
Teemu Korpijärvi: Rynnäkkö- ja kolonisaatiolaiva Uusi Brasilia, 8562 (r)
Teemu Korpijärvi: Lautasantenni (r)
Teemu Korpijärvi: Pitkä poltto (r)
Seppo Kallio: Mustan tyhjyyden vaeltaja (r)
Mikko Rauhala: Kohtalomme tähdissä
Milka Hakkarainen: Malja Pliniukselle
Tapio Hietamäki: Peuran sarvien parallaksi

Kosmoskynä-verkkolehti
Aino-Kaisa Koistinen: Kultainen vallankumous
Teemu Korpijärvi: Kalmankari
Tiina-Maria Leinonen: Oransseja orkideoita
Artemis Kelosaari: Lumiaura
Tero Puro: Miekkalilja
Samu Kaarna: Kulkijat
Leila Paananen: Taiteen tähden
Aino-Kaisa Koistinen: Yölento
Aino-Kaisa Koistinen: Kutitusrobotti
Ville Yli-Knuutila: Kepeävirran tuhkaa
Mikko Rauhala: Tasapainon tie
Samu Kaarna: Lapointen kilta
Elli Leppä: Etäisyyksiä
Mixu Lauronen: Länsirannikon derby
Santeri Lanér: Jää
Jenny Teerikangas: Veljen etsintä
Teemu Korpijärvi: Lohikäärmettä arvuuttamassa
Anna Alaviuhkola: Tuntureilla on salaisuutensa

Kuiskaus pimeässä 1/2018
Henna Sakkara: Limbo
Camilla Kantola: Mätäjärven talo
Teemu Korpijärvi: Uhrilähde
Heikki Nevala: Reklamaatio (r)
Heikki Nevala: Rereklamaatio (r)
Kuiskaus pimeässä 2/2018
Harri Linnera: Alassuinen virta
Heikki Nevala: Yhdeksäs kerta
Heikki Nevala: "Jos ei tällä kuale, niin anna sitte elää!"
Jani Kangas: Muodon kauhu

Lumooja 3/2018
Teemu Korpijärvi: Talvirieha

Marvin 1/2018
Emmanuel Arse: Ensipanot alttarilla

Portti 4/2017
Janos Honkonen: Sadan vuoden huuto
Iris Backlund: Villimehiläiset
Katarina Kotila: Varkaita ja sadetta
Portti 1/2018
Reetta Vuokko-Syrjänen: Kasvojen tanssi
Juhani Havukainen: Isis
M. G. Soikkeli: Inertia ultima
Portti 2/2018
Maarit Leijon: Puhallus
Maiju Ihalainen: Vihreiden tuulten aika
Portti 3/2018
Toni Saarinen: Akhanin leijona
Muut tulossa

Samovar, Issue September 24, 2018
Suvi Kauppila: Rajattoman meren lapset

Spin 1/2018
Kai Seppänen: Kopio
Maija Helena Tapio: Yli kuolleen ruumiinsa
Trufans Too: Niin katsoo pimeys myös sinuun
Spin 2/2018
Jasmin Kuusela: Parveke taivaan laidalla

Tarinoita Aavetaajuudelta -äänikirjat
Jyrki Pitkä: Ilmari rautapää, okkulttinen etsivä - Manan mailla
Laura Luotola: Kelmien kuningas ja nuori kapinallinen

Tähtivaeltaja 1/2018
Katri Alatalo: Hiekan suutelema
Tähtivaeltaja 2/2018
Shimo Suntila: Kodittomat (r)
Tähtivaeltaja 3/2018
Shimo Suntila: Robottisodan viimeinen päivä (r)
Tähtivaeltaja 4/2018
Suvi Kauppila: Kolmanteen polveen

Varjorikko 1/2018
Ville V. Kokko: Maatilan tyttö
Suvi Kauppila: Tsaari Nikolai ja kultainen lohikäärme
Joona Koiranen: He jotka jäävät he jotka lähtevät
Mirka Ulanto: Kulmakerroin
Leila Paananen: Jacque Lachnerin tapaus
Milla Ikonen: Puhelu

Ante Aikio: Stallun pata (Reuna, Goranus)
Guhtor
Šiella
Garanas
Leavvedolgi
Vuovru
Guovdi

Samuli Antila: Pelastaja ja muita tieteistarinoita (Kuoriaiskirjat)
Samaa verta

Saara Henriksson: Avaruusajan unelmia (Osuuskumma)
Myrsky
Siniset
Avaruusajan unelmia
Heijastus
Tarha

Mixu Lauronen: Kontiainen (Osuuskumma)
Varis (ilmestynyt aiemmin Kosmoskynässä puolta lyhyempänä versiona)
Tietäjien turma
Toisen onni, toisen onnettomuus
Kevään laulu
Suurpohjan häät

Salla Simukka: Sytytä valot! Teoksesta Sytytä valot!/Sammuta valot! (Tammi)
Sytytä valot!
Etäisyys
Ariel
Maailman ihanin
Välähdyksiä
Ranneke
Näytän sinulle miten lennetään
Sama kude meissä
Viesti
Koru
Salla Simukka: Sammuta valot! Teoksesta Sytytä valot!/Sammuta valot! (Tammi)
Sammuta valot!
Osuma
Ariel
Koiranpääpuisto
Välähdyksiä
Huvipuisto
Kengät
Pitkä uni
Kutsu
Koru

Maija Sirkjärvi: Barbara ja muita hurrikaaneja (Teos)
Kolme kuulustelua
Ullan ja Banskun tuho
Forssa
Barbara
Perhehuolia?
Sounthern belle
Ankerias
Manattu
Miksi lohet uivat vastavirtaan?
Perinneryijy
Hopeatoffee

Shimo Suntila: Kirja tulee kirjan luo (Kuoriaiskirjat)
Varjokirjamessut
Hautarovio

Aikamatkaajan Espoo (ESC ry)
Marjut Katajala: Dinosaurusten Espoo (r)
Laura I. Kataja: Friisinkallio
Antti Koliseva: Storhoplaxin huvikeskuksen avajaiset
Marjut Katajala: Espoon ensimmäiset liikennevalot
Aada Aleksandra Autio: Mi veden myötä häipyi pois
Tarja Sipiläinen: Ekskursio
Laura I. Kataja: Espoon keskus ja Leppävaara
Shimo Suntila.: Alkuteekkarin hauta
Jussi Katajala: Aikakulkuneuvon käyttövarkaus (r)
Jussi Katajala: Kahdestoista päivitetty painos
Emma Keski-Kuha: Harjoitustyö

Genreblender: Antologia (Tutka ry.)
Toni Saarinen: Hävinnyt väki
Pekka Heljakka: Harhakuvia
Maiju Ihalainen: Kielletyt jumalat
Katariina Kotila: Käännöksiä
Heikki Jungman: Koitos
Edith Arkko: Keltainen nenäliina
Maija Haavisto: Banaanituulihattu
Minerva Piha: Kuolleen noidan arvoitus
Jasu Rinneoja: Biisonien kapina
Aleksi Peura: Rotat
Sanna-Liisa Asikainen: Pohjolan puolustaja
Tommi Puolakka: Nopea elämä
Joonas Kinnunen: Dodge Cityn sheriffi

Kahden maailman seikkailijat (Vaskikirjat)
Mika Misfit: Vielä nousee pimeys (r)
Erkka Leppänen: Uhkapelurit
Niko-Samuli Salonen: Lumivuorten peto
Petteri Hannila: Rakkauden kirous
Vesa Lehtinen: Petetty puolikas ja raunioruhtinas
Teemu Korpijärvi: Rohdonsekoittaja
Jaakko Alamikkula: Pelkuri
Juha Rauhamäki: Kaksi nuotiota
Kristel Nyberg: Hiramonin hammas
Tuomas Luttinen: Katupoika
Sini Ruohomaa: Maustemarkkinoilla
Ville Yli-Knuutila: Kalpea kruunu
Sakari Peuranen: Tuhkaksi sillat paloivat
Mikko Rauhala: Vakioreitti (r)

Kipinä tuhkasta: Nuorten novellitimantteja (Espoon kaupunginkirjasto)
Vilma Rönty: Ihmisen kaltainen
S. Loimu: Ylikuormittunut
Jade Lindström: Tumman meren kauhut
Akseli Mäki: Luonnonoikku

Naamiot (Osuuskumma)
Katri Alatalo: Särö
Anne Leinonen: Toiset kasvot
Mia Myllymäki: Noidasta polvi paranee
Artemis Kelosaari: Rutto
Janos Honkonen: Sen silmärei’istä paistoi tyhjyys
Heikki Nevala: Grendel
Maija Haavisto: Silloin kun en katso
Tarja Sipiläinen: Peitetehtävä
M. A. Tyrskyluoto: Siviili, sotilas
Taru Kumara-Moisio: Rauhaan

Nova 2016 -antologia (TSFS ry & Tutka ry)
Anna Salonen: Vedenneito
Sysi Mustonen: Kuin oma poika
Inkeri Kontro: Vaihdokasjuttu
Sonja Arstio: Mitä eroa on pimeydellä?
Maiju Ihalainen: Valo hänen hiuksillaan
Teemu Korpijärvi: Troolari 207
Sanna-Liisa Asikainen: Suolalinnake
Niko-Samuli Salonen: Kultahiuksinen tyttö

On suurten muinaisten aika (Helmivyö) (Uusintapainos)
Juha Jyrkäs: Väri Väyrysestä
Shimo Suntila: Hulluuden tuntureilla

Sininen tiikeri. Kryptozoologisia tarinoita (Helmivyö)
Magdalena Hai: Matkantekijä
Jussi Katajala: Sininen tiikeri
Rimma Erkko: Hän joka on uskollinen
Anu Korpinen: Helvetin raivo
Emmanuel Arsé: Neiti Korpi ja Savon dinosaurukset
Eero Korpinen: Kolmesta dollarista
Artemis Kelosaari: Fidžin keikka

Sirkus Synkkä (Osuuskumma)
Maija Haavisto: Silmänkääntäjä
Heikki Nevala: Grande finale
J. S. Meresmaa: Karuselli
Hanna Morre: Tivoli Tuska
Mikko Rauhala: Väliajalla
Artemis Kelosaari: Viattomat
Anni Nupponen: Sinun kanssasi, ikuisesti
Teresa Myllymäki: Tulenpuhaltajat
Mia Myllymäki: Musiikki varttia vaille
Saara Henriksson: Herra Jack ei hyppää enää
Magdalena Hai: Klovneria
Anne Leinonen: Nokkion laulu
M. A. Tyrskyluoto: Apokalyptos

Tulikirjaimet ja muita sivuja Stepanin koodeksista (Kuoriaiskirjat)
Markus Harju: Tulikirjaimet
Mixu Lauronen: Tsaarin oriit
Ilkka Vuorikuru: Lasimaailma
Jyrki Pitkä: Homunkulus
Tenka Issakainen: Seitsemän kertomusta Sikaniitystä
Anne Leinonen: Hekaten suudelma
Artemis Kelosaari: Pyrolepsia
Pihla Tammisto: Hän lauloi kuolleen ruumiinsa yli
Teemu Korpijärvi: Laurent J. Cecilen testamentti
Jussi Katajala: Pimeä tie
Shimo Suntila: Korvakoru
Samuli Antila: Kotiinpaluu

Tulipunainen mekko: Valon ja varjon tarinoita (Varjo Kustannus)
Anu ja Eero Korpinen: Käärmeensilmä
Juha Mäntylä: Möttö
Henry Aho: Midnight Mover
Karoliina Suoniemi: Pystyyn kuollut
Jaakko Melentjeff: Laituri
Tiina Martikainen: Usko(ma)ton Jussi
Helena Numminen: Tulipunainen mekko
Sana Mustonen: Sukuvika
Elina Pulli: Paljuhaave
Arttu Tuominen: Saunakisa

Tusina (Art House)
Hannu Luntiala: Kunnian ja omantunnon kautta
Magdalena Hai: Elisan huone
Anneli Kanto: Eväät
Marika Riikonen: Prinsessa
Aleksandra Salmela: Puu
Roope Lipasti: Yösuunnistus
Päivi Haanpää: Aina joku löytää itsensä
J. S. Meresmaa: Kutoja
Riina Katajavuori: Sikavähän tähtiä
Mike Pohjola: Mustavalkoinen tyttö
Nelli Hietala: Varmat merkit
Harry Salmenniemi: Ihminen

Valitut: Suomen presidenttien salainen historia (Tutka ry.)
Magdalena Hai: Koteja kodittomille lapsille
Samuli Antila: Sivustakatsoja
Marko Järvinen: Saksalaisen luutnantin tapaus
Shimo Suntila: Viimeinen päivä
Pasi Karppanen: Tulkoon tuhon airuet
J. Pekka Mäkelä: Varas
Jukka Särkijärvi: Hautajaiskisat
Vesa Sisättö: Operaatio Mannerheimin Pahkahuone
Jussi Katajala: Koninkuonolainen
Heikki Nevala: Muutoksen aika
Tarja Sipiläinen: Säällistä työtä
Katri Alatalo: Seuraavalle sadalle vuodelle

Verikuu ja muita outoja tarinoita (Haamu Kustannus)
Mervi Heikkilä: Verikuu
Jaana Ala-Huissi: Piilopirtti
Mervi Heikkilä: Lupaus
Jaana Ala-Huissi: Vierashuone
Mervi Heikkilä: Pannoitetut
Jaana Ala-Huissi: Kuokkavieras
Mervi Heikkilä: Chatte
Jaana Ala-Huissi: Juhannusyö
Mervi Heikkilä: Agnes
Jaana Ala-Huissi: Jauhot
Mervi Heikkilä: Kuusi on minun puuni
Jaana Ala-Huissi: Kuutamokeikka
Mervi Heikkilä: Kirsikkalikööriä
Jaana Ala-Huissi: Aarre

r=raapale